Dziedziczenie dziadków dopiero w III grupie spadkobierców
Jako, że omówione zostały już I i II grupa spadkobierców, teraz pora na grupę III i dziedziczenie dziadków lub zstępnych dziadków. W braku bowiem zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy – dziedziczą oni w częściach równych (art. 934 § 1 kc).
Dziedziczą dziadkowie lub zstępni dziadków
Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym (dzieciom dziadka, wnukom dziadka, dzieciom babci, wnukom babci, etc); jak na poniższej grafice:
- w miejsce dziadka ojczystego dziedziczy jego syn (tj.stryj spadkodawcy),
- w miejsce babci macierzystej dziedziczy jej córka (tj. ciotka spadkodawcy).
Tak jak wcześniej wspomniano (przy okazji dziedziczenia dzieci i małżonka z I grupy) i na przykładzie powyższej grafiki: Stryj (który jest dzieckiem „D¹”- lewa strona grafiki) może odrzucić spadek po „D¹”, a jednocześnie przyjąć spadek po „S”. Dzieje się tak dlatego, że Stryj posiada niezależne prawa do dziedziczenia:
- dziedziczy jako dziecko po swoim ojcu (matce), a dodatkowo,
- dziedziczy jako stryj po swoim bratanku (bratanicy, siostrze / siostrzenicy).
Dodać można, że jeśli któreś z dziadków:
- nie dożyło otwarcia spadku,
- nie chce dziedziczyć lub
- nie może dziedziczyć,
jego udział przypada zstępnym tego dziadka, a więc wujom/stryjom i ciotkom/stryjenkom spadkodawcy albo ich zstępnym – w częściach równych. Gdy dziadek nie ma zstępnych, jego udział dzielony jest na pozostałych dziadków (przyrost) – w częściach równych. Jak z powyższej grafiki można wnioskować, konfiguracji możliwego dziedziczenia w III grupie może być sporo, np.:
- dziedziczyć mogą tylko dziadkowie i babcie,
- dziedziczy babcia „B1” wraz ze zstępnym dziadka „D1” oraz dziadek „D2” wraz ze zstępną babci „B2”,
- dziedziczyć mogą tylko zstępni dziadków, etc.
Tak w zarysie przedstawia się dziedziczenie dziadków lub wujów/stryjów, ciotek/stryjenek – w tzw. III grupie spadkobierców ustawowych. Z zawodowego doświadczenia wiem, że znaczna część spraw spadkowych wymaga fachowej pomocy prawnej adwokata i nie muszą Państwo latami zmagać się z nimi sami. W razie pytań proszę o nawiązanie kontaktu w dogodny sposób – mailowo bądź telefonicznie.