Kancelaria Adwokacka Wrocław

Startup-y

Strona główna » Sprawy » Startup-y

Startup, czyli jak przygotować się do rozmowy z adwokatem

Startup, to przedsięwzięcie biznesowe prowadzone w warunkach skrajnej niepewności. Kluczowym jest, abyś z jednej strony skupił się na jego realizacji, aby osiągnąć określony cel, jednakże nie zapominając o koniecznym i elementarnym prawnym zabezpieczeniu podejmowanych działań.
Od początku powinieneś przewidywać, co powinieneś zrobić sam, a co może być, bądź musi być zlecone na zewnątrz – np. zagadnienia prawne. Nie ma bowiem sensu, abyś poświęcał czas na pozyskiwanie od podstaw nowej wiedzy, gdy prowadząc sturtup chcesz wykorzystać posiadaną już wiedzę i doświadczenie na realizację unikalnego pomysłu biznesowego. Twojego pomysłu! To bowiem Ty wiesz najlepiej, jak wygląda Twój biznes, a im więcej dla niego czasu będziesz mieć, tym lepiej.
Zagadnienia związane z prowadzenia własnego startup-u mogą być wszelakie, np.:

 • wybór formy działalności – np. spółka (ale jaka i dlaczego taka),
 • rejestracja spółki lub jednoosobowej działalności gospodarczej;
 • kształt umowy założycielskiej;
 • prawo pracy i sprawy pracownicze;
 • własność intelektualna i sprawy patentowe;
 • ochrony danych osobowych i Polityka Bezpieczeństwa Informacji;
 • sporządzania umów z kontrahentami, od których to umów może zależeć bezpieczeństwo Twojego pomysłu.
 • To wszystko może i z reguły jest trudne (nie tylko) dla początkującego przedsiębiorcy. Bez względu na to jak wiele problemów dr Google jest w stanie rozwiązać za nas, jednak tam gdzie kończy się Internet, odpowiedź na faktyczne problemy w tym prawne należeć będzie do adwokata.

  Jednak jak z tym adwokatem rozmawiać i o czym?

  Przed spotkaniem z adwokatem warto, abyś zastanowił się nad kilkoma kwestami, które zaoszczędzą czas, pieniądze i ułatwią współpracę. Poniżej przykładowa ich lista:

  • czy stosujesz metodę zarządzania, np. lean statrup;
  • sporządź lub zleć przygotowanie planu Twojego biznesu. Nie musi to być w 100% plan procesów w firmie; wystarczy szkic – to i tak więcej, niż robi 90% przedsiębiorców. Powinien on zawierać m.in. Twoje oczekiwania związane z realizacją przedsięwzięcia.
  • najlepiej już na jakiś czas przed spotkaniem z adwokatem, zapisuj lub nagrywaj, każdego dnia, pytania jakie przychodzą Ci do głowy oraz wątpliwości, które się pojawiają; a pojawiać się będą nieustannie, w przeróżnych momentach. Robiąc to systematycznie przed spotkaniem, będziesz mieć pokaźną listę.
  • przygotuj posiadane dokumenty, np. listy intencyjne, projekty oferowanych Tobie umów współpracy np. franczyzy, podpisane porozumienia, projekty umów o kredyt, umów o dofinansowanie ze środków UE.

  Planując spotkanie z wyprzedzeniem, bez trudu to przygotujesz i zobaczysz, że przyniosło to oczekiwane efekty.

  Umówienie spotkania w Kancelarii we Wrocławiu albo w Leśnej

  Spotkanie w Kancelarii adwokackiej we Wrocławiu albo w Leśnej możesz umówić telefonicznie lub mailowo, zaś wszelkie ważne informacje możesz przekazać tylko w bezpośredniej rozmowie – najlepiej w siedzibie Kancelarii. Jeśli wymaga tego sytuacja, może to być wyjątkowo inne miejsce, np. areszt śledczy.

  Zasady ostrożności

  Pamiętaj, że niektóre sprawy z adwokatem mogą i powinny być omawiane nie przez telefon czy mail, a tylko w osobistej rozmowie z obrońcą, a co za tym idzie co do zasady – w żadnej formie nie powinny być utrwalane! Ostatecznością może być kartka i długopis. Choć jeśli to możliwe – polegajmy na własnej pamięci.
  Aby rozmowa przyniosła jak najwięcej korzyści, możesz:

  1. przygotować dokumenty związane ze sprawą;
  2. sporządzić listę świadków, w miarę możliwości z podaniem ich danych;
  3. sporządzić listę osób biorących udział w sprawie;
  4. przygotować pytania, które przychodzą Ci na myśl.

  Tajemnica adwokacka

  Pamiętaj, że adwokat zachowuje w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Rozmowa z adwokatem objęta jest tajemnicą, która jest gwarancją praw – Twoich praw!

  Koszty

  Zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej, adwokat wyłącznie na życzenie Klienta może informować na temat stawek wynagrodzeń i metod ich obliczania. Toteż, aby zaoszczędzić Twój czas, proszę o nawiązanie kontaktu w dogodny sposób – mailowo bądź telefonicznie.

  Umiejętności

  Opublikowano w dniu

  13 sierpnia 2015

  Kontakt

  Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

  14 + 10 =

  Kancelaria Adwokacka Wrocław

  ul czysta 7/3,  50-013

  +48-71-75-75-567

  Kancelaria Adwokacka Leśna

  ul Lubańska 3,  59-820

  +48-75-75-10-069 kancelaria@adwokatilnicki.pl